BPL1160 comp DDO v0237.1180 R2 scaled
A scene from Marvel Studios' Black Panther: Wakanda Forever. Photo courtesy of Marvel Studios. © 2022 MARVEL.

Black Panther: Wakanda Forever İnceleme

svg%3E
Çıkış Tarihi
11 Kasım 2022
Yönetmen
Ryan Coogler
Senaryo
Ryan Coogler, Joe Robert Cole
Prodüktör
Kevin Feige, Nate Moore
Müzik
Ludwig Göransson
Sinematografi
Autumn Durald Arkapaw
Süre
2 saat 41 dakika
Yapımcı
Marvel Studios
Yayıncı
Disney (UIP Türkiye)
Puanımız
6

Marvel filmlerini izlemek için daha kötü bir yıl olmamıştı. Avengers: Endgame’den sonra istenen tempoyu yakalayamayan ve çokça eleştirilen Marvel, planlarını değiştirerek fazların arasını değiştirdi. Ara faz sayılabilecek 4. Faz bu film itibariyle bitecek ve Ant-Man and the Wasp: Quantumania ile nihayet tekrardan ana hikayeye kavuşacağız.

İlk filmden ve Creed’den tanıdığımız yönetmen Ryan Coogler tekrardan bu film için görev başına getirildi. 2 sene önce kolon kanseri sebebiyle vefat eden Chadwick Boseman’ın mirasını devam ettirmek oldukça güç, devam filmi başlı başına cesaret örneği. Tabi ki işin ucunda para olduğu için ilk Black Panther filminin gişede yüksek başarıya imza atması ve siyahi topluluğunu iyi bir şekilde temsil etmesi sayesinde ikinci film kaçınılmazdı.

svg%3E
Angela Bassett as Ramonda in Marvel Studios’ BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER. Photo by Annette Brown. © 2022 MARVEL.

Queen Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) ve Dora Milaje (Florence Kasumba), Black Panther nam-ı diğer Kral T’Challa’nın ölmesi sonrasında ortaya çıkan düşmanlara karşı temkinli olmak zorundalar. Namor’dan (Tenoch Huerta) gelen tehditler sonrası War Dog Nakia’nın (Lupita Nyong’o) yardımıyla Wakanda’yı düşmanlardan korumaları gerekiyor. Bu süreçte Everett Ross (Martin Freeman) nadir müttefiklerden biri oluyor. Dünya, Vibranyum için birbirine düşmek üzere.

Aslında oldukça iyi başlayarak beni şaşırtan film, beklentilerimin aksine iyi mi çıkacak diye düşündürttü. Beklentim yanlış çıkmadı, bir noktadan sonra çok sıkıcı bir hâl almaya başladı. 2 saat 41 dakika böyle bir film için gerçekten çok uzun. 2 saat içerisinde rahatça anlatabilecekleri hikayeyi uzatmak için gereksiz sahneler eklenmiş. Düzgün süreyle ortalama Marvel filmi olabilecekken ana karakterini kaybettiğimiz kahramanın ekmeğini yemeyi uygun görmüşler. Amerika’da geçen polis kovalamaca sahneleri başta olmak üzere aksiyon sahneleri nefes kesiciydi. Black Panther: Wakanda Forever’ın nadir iyi yönlendiren biri buydu.

» İlgini çekebilir  Kevin Feige, Avengers filmlerinin devam edeceğini açıkladı
svg%3E
Winston Duke as M’Baku in Marvel Studios’ BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER. Photo by Eli Adé. © 2022 MARVEL.

Black Panther diğer kahramanlardan farklı olarak geçmiş hikayesini iyi bildiğimiz ve en düşükten yükseklere çıkmış süper kahramandan ibaret değil, maskenin arkasında kim olursa olsun halkın umudunun sembolü. Bu yönüyle değişik özelliklere sahip farklı karakterlere rahatlıkla uyarlanabilir. Abisinin aksine kayıplarını onun kadar olgun karşılamayan Shuri, daha karanlık ve intikam dolu biri. Geleneklerden uzak, modern dünyaya adapte oluşu onu toplumdan biraz uzak alıkoyuyor.

Anti-hero Namor, su altında yaşayan toplumun kralı. Talokan’ın kralı olarak bu hale nasıl geldiklerini öğreniyoruz. Kendisi Wakanda’lıların aksine dünyaya karşı pasif durmamayı ve ilk saldırmayı düşünüyor. Shuri’yle beraber su altında geçen sahneler sinematografik açıdan oldukça güzeldi. İki karakter birbirinin halinden anlaması gereken, benzer olaylar yaşamış kişiler. Bu sebeple Namor, destek için ilk hedef olarak Shuri’yi ikna etmek olarak görüyor.

Filmde mid-credit bulunuyor, uzun jenerikten sonra bulunan after-credit bulunmuyor. Mid-credit’i bekleminizi öneririm, Black Panther’ın kendi hikayesi adına önemli bir gelişme görüyoruz. After-credit için boşunuza beklemenize gerek yok, sadece ‘Black Panther geri dönecek’ yazısıyla karşılaşıyoruz.

Film için Rihanna, Lift Me Up isimli bir parça kaydetti. 2020 yılında hayatını kaybeden, ‘Black Panther’ filminin başrol oyuncusu Chadwick Boseman’ın olağanüstü hayatı ve de geride bıraktığı mirasa ithafen hazırlanan şarkının sözleri Tems, Oscar ödüllü Ludwig GöranssonRihanna ve filmin aynı zamanda yönetmeni olan Ryan Coogler’a ait. Göransson’un prodüktörlüğünü üstlendiği ‘Lift Me Up’, beş ayrı ülkede kaydedildi.  Şarkının söz yazarlarından Tems, hazırlık sürecini şu sözlerle anlatıyor: “Ryan (Coogler) ile konuştuktan ve film ile şarkıyla ilgili yönlendirmesini dinledikten sonra hayatımda kaybettiğim tüm insanlardan sıcak bir sarılma hissi veren bir şarkı yazmak istedim. Şu an onlara bu şarkıyı söylemenin ve onları ne kadar çok özlediğimi ifade etmenin nasıl hissettireceğini hayal etmeye çalıştım.” Filmin yönetmeni Ryan Coogler ise şarkıyı Rihanna’nın seslendirmesiyle ilgili duygularını şöyle özetliyor: “Rihanna benim için daima bir ilham kaynağı olmuştur. Bu yüzden bu şarkıyı ondan duymak benim adıma büyük bir onur.” ‘Black Panther: Yaşasın Wakanda’nın soundtrack albümünün ana şarkısı olarak belirlenen ‘Lift Me Up’, Rihanna’nın kendi plak şirketi Westbury Road’un Roc Nation, Def Jam Recordings ve de Hollywood Records ile olan işbirliği ile yayınlanacak. 

» İlgini çekebilir  Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok 17 Aralık’ta sinemalarda

Black Panther: Wakanda Forever’ı öldürmeye lüzum yok ama gereksiz yere uzun olması filmi sıkıcı kılıyor. Hoş aksiyon sahneleri geriye kalan kısmı kurtaramıyor ve Marvel Sinematik Evreni’nin en kötü filmi olmasa bile altlara yerleşiyor.

Prodüksiyon notları

Marvel Studios’un “Black Panther: Wakanda Forever”da Kraliçe Ramonda, Shuri, M’Baku, Okoye ve Dora Milaje, Kral T’Challa’nın ölümünün ardından kendi ülkelerini araya giren dünya güçlerinden korumak için savaşıyor. Gizli bir denizaltı ulusunun kralı Namor, onları küresel bir tehdide ve onu engellemek için rahatsız edici planına karşı uyardığında, Wakandalılar Savaş Köpeği Nakia ve Evere Ross’un yardımıyla bir araya gelir ve Wakanda krallığı için yeni bir yol oluşturur.
Yönetmen Ryan Coogler’a göre Shuri, Wakanda’nın bir sonraki bölümünü benimsemek için mücadele ediyor. Coogler, “Ramonda, T’Challa’nın vefatının üzerinden bir yıl geçtiğini ve Shuri’nin iyileşmeyeceğini fark ediyor – sağlıklı bir şekilde ilerlemek için adım atmıyor” diyor. “Şehirden, teknolojiden uzaklaşarak, dikkatlerini dağıtmadan oturmak ve esasen bir yas ritüeli olan şeyi gerçekleştirmek için geri çekilirler. İşte o zaman Namor ortaya çıkar.”
İlk olarak 1939’da Marvel Comics #1’de Sub-Mariner olarak görünen Namor, sonraki yıllarda hem kahraman hem de kötü adam olarak Marvel’in en eski karakterleri arasında yer alıyor. Coogler, “Hikayemizde, Atlantis çizgi roman dünyasının yeniden hayal ettiğimiz versiyonu olan gizli bir sualtı uygarlığı olan Talokan’ı temsil ediyor. Oradaki görünüşü Wakanda’nın düşündükleri kadar güvenli olmadığını gösteriyor ve Ramonda ve Shuri’ye bir teklif sunuyor.”
En son teknolojiye ve aşırı uyanıklığa rağmen, Wakandalılar Namor ve krallığından tamamen habersizdiler. Yapımcı Nate Moore şunları söylüyor; “Ryan [Coogler] bunları bir araya getirme konusunda çok bilgili bir film yapımcısı. Namor’un endişeleri Ramonda ve Shuri’de yankı buluyor—uluslarının bazı ortak noktaları var. Ama onun çözümüne katılmayabilirler.”

» İlgini çekebilir  Hem DC hem Marvel’da rol almış 10 oyuncu

Namor ile karşılaşma, Wakandan’ın durumu kendi yöntemleriyle hafifletme çabalarını harekete geçirir – Ramonda, kızının güvenliği konusunda endişelenmeden edemez. Moore, “Ramonda çok önemli bir karakter” diyor. “İşte kocasını ve şimdi de oğlunu kaybetmiş bir anne. Kralın yokluğunda Wakanda’yı yönetiyor. Bu iki kadını lider, kraliçe ve prenses, anne ve kızı olarak görmek ilginç bir ikilem.”
Coogler, “Ramonda ve Shuri arasındaki ilişkiyi keşfetmekten gerçekten heyecan duyduk. İlk filmde pek çok baba-oğul dinamiği var – hem ana karakter hem de düşman, babası öldükten sonra devam etmek zorunda kaldı. Bu film, motif olarak annelikle bir hikaye haline geldi. Bu yüzden çoğu zaman anneler zor durumlarda anne olmaya devam etmek zorunda kalıyorlar.”

svg%3E
Black Panther: Wakanda Forever İnceleme
Değerlendirme
Black Panther: Wakanda Forever’ı öldürmeye lüzum yok ama gereksiz yere uzun olması filmi sıkıcı kılıyor. Hoş aksiyon sahneleri geriye kalan kısmı kurtaramıyor ve Marvel Sinematik Evreni’nin en kötü filmi olmasa bile altlara yerleşiyor.
Artılar
Gaza getiren bir kaç aksiyon sahnesi
Eksiler
Gereksiz uzun
Zayıf karakterler
Eksik bir ‘punch’ nokta
6