Dost sitemiz Çizgisiz Defter ile röportaj

Pikselog’un dost sitelerinden biri olan Çizgisiz Defter‘in Genel Yayın Yönetmeni Mithat Engin Topaloğlu ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik, sitenin geleceği hakkında sorular sorduk.

1) Çizgisiz Defter nedir, amacı nedir ve hangi konuları kapsar?
Çizgisiz Defter, entelektüel bir bakış açısına sahip araştırmayı ve öğrenmeyi seven eli kalem tutan arkadaşlarımız ile birlikte içeriklerini ürettiğimiz bir platform.
Amacım bu website merkezinde oluşturduğumuz yazılı ve görsel materyaller ile pek çok kişi için okuması ilginç gelecek olsa da mesai gerektirecek konuları araştırmak, pratik şekilde aktaracak şekilde süzgeçten geçirmek ve okuyucuya/dinleyiciye araştırmalarımızı sunarak doğru bilginin yayılmasını sağlamak.
Bu bağlamda herhangi bir konu ile kendimizi sınırlamıyoruz. Tarihten mühendisliğe, müzikten şiire pek çok alanda konu başlıklarımız halihazırda site içeriğinde yer alıyor. Sitemizin yazarlarımızı ve okuyucularımızı üretkenliğe teşvik etmesini önemsiyorum.
Bilgi nesnel olduğu sürece çarpıtılmamalı, öznel ise de belirli disiplinler yoluyla okuyucuya en rahat biçimde ulaşmalıdır. Bu imkanı sağlamaya çabalıyoruz.


2) Kaç kişilik ekipsiniz, bu kadro size yetiyor mu?
Şu an için 15 kişilik bir ekibiz ve çalışmalarımızı ilerlettiğimiz sürece ekibimizi kademeli olarak büyütmeye çalışıyoruz. Her şeyin yolunda gittiğini söylemem mümkün.


3) İçerik sıklığınız artacak mı?
İçeriğimizin güncelliğini korumasına büyük özen gösteriyoruz. Dolayısıyla çalışmalarımız pek çok aşamadan geçerek okurun karşısına çıkıyor. Şu an haftada iki içerik üreterek sitemizi geliştiriyoruz, zamanla kendi mekanizmamızı geliştirerek içerik sayısını arttırmak tabi ki mümkün. Şu anda sitemizde bulunan yazıların yanı sıra Youtube kanalımızı da aktif hale getirdik. Bu platformda da etkin biçimde bilgilendirici ve eğlenceli yayınlar yapacağız.


4) Çizgisiz Defter’de yazar olmak isteyenler, ekibinize katılabiliyor mu? Katılabiliyorsa nereden başvurabilirler?
Çizgisiz Defter kadrosunu belirlerken beklenenden farklı bir yöntem uyguluyoruz. Sitemize yazarlar davet üzerine katılıyorlar. Yazarların kendi uzmanlıklarında yaptığı çalışmalar bu süreçte büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla açık bir başvuru sistemimiz yok lakin okuyucularımızdan gelecek her türlü içeriği konuk yazar statüsünde değerlendirmemiz mümkün. Bunun için [email protected] ‘a mail
göndermeleri yeterli olacaktır.

» İlgini çekebilir  ExpressVPN İnceleme #1 - VPN Nedir?

5) Çizgisiz Defter’in geleceği için ne gibi planlarınız var? (Youtube kanalı vs.)
Bahsettiğim üzere şu an itibariyle Youtube kanalımızı aktif hale getirdik. Burada alanında uzman kişileri konuk ederek ve eğlenceli bir sohbet havasını daimi tutarak hedefimiz olan doğru bilgiyi yaymak ilkesini devam ettireceğiz. İlk programımız coronavirus salgınına ilişkin olacak. Bu Cuma günü kanalımızdan izleyicilerimiz programımızı seyredebilirler. Ayrıca podcast yayınlarımız üzerinde çalışıyoruz, bu bakımdan da Spotify’da aktif olmamız mümkün.


6) Sitenizi ziyaret eden insanlar sitenizden ayrılırken kendine bir şeyler katacak mı?
Kesinlikle, aslında sitenin ve Youtube kanalının kurulmasındaki esas amaç bu.
Kaynaklarını belirttiğimiz her içerik ile okuyucularımız sitemizde ve kanalımızda geçirdikleri her dakika yeni bir bilgiyi uzmanından veya kaynağından öğrenmiş olacaklar.


7) Sen bana DC mi Marvel mı diye sormuştun, aynı soruyu ben de soruyorum. Biz de teknoloji ve bilim sitesi olarak soralım: iOS mu Android mi? Tam olarak doğru karşılaştırma olmasa da NASA mı SpaceX mi?
İlk soruyu sormanı bekliyordum. Öncelikle tabi ki DC diyorum. Bu konuda hayranlığımız ortak. iOS’un daha stabil olduğunu belirtmekle birlikte Android’in yüksek erişilebilirliğini düşünürsek sanıyorum bütçem olsaydı iOS tercih ederdim.
Diğer soruya bakacak olursak SpaceX’in de NASA’ya pek çok iş yaptığı gibi bir gerçek var. NASA içerisinde ise pek çok çalışma var. Dolayısıyla yüksek kar amacı güdülmediği bir tartışmada NASA demem mümkün. Ayrıca Elon Musk’ın coronavirus karantinası için yersiz ve tehlikeli çıkışının ne kadar yanlış olduğunu ifade etmek isterim.

Dost sitemiz olmasından bağımsız olarak Çizgisiz Defter ekibi gerçekten iyi işler çıkarıyor. İçeriklerinin ufkunuzu geliştireceğine ve okurken tatmin olacağınıza eminim.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

Bir Cevap Yazın