İncelemeMobil

Kalem deftere son: GoodNotes 5 inceleme

Dijital dünyanın bize getirdiği yenilikler alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. Bunlardan biri de geleneksel olarak kağıt ve kalemle not almak. Araştırmalara göre bilgisayarınız klavyesiyle not almaya göre kağıt-kalemle not almak konuyu çok daha iyi anlamanızı ve akılda kalmasını sağlıyor.

Dijital not alma bir süredir denenen ve başarısız olunan bir konuydu. Bu konu Apple’ın el atmasına kadar sürdü. Çünkü iPad Pro’nun 120Hz ProMotion ekranı ve iPad’e mıknatıslı olarak yapışan 2. nesil Apple Pencil ile devrim yarattı. Bu muhteşem kalem sayesinde sanatçılar Wacom çizim tabletinden iPad’e geçiş yapmaya ve Procreate (incelemesi pek yakında) ile sanat eserleri yaratmaya başladı.

GoodNotes 5, iOS ve iPadOS için geliştirilmiş bir not alma aracı. Bir süredir kullandığım bu uygulama gerçekten muazzam bir deneyim yaşatıyor. Bir üniversite öğrencisi olarak ihtiyacım olan tüm özellikleri bana sağlıyor. Hocaların yüklediği ders notları genelde PDF formatında olur, GoodNotes’in PDF aktarma özelliği sayesinde direkt olarak ders notlarının üzerine kendi notlarımı alabiliyorum. Ders esnasında iPadOS’un split-screen özelliği sayesinde bir yandan hocayı ve ekranını izlerken diğer yandan notlarımı alıyorum. Highlighter yani vurgulayıcının (aşağıdaki görüntüde sarı ve mavi gördüğünüz yerler) ufak ama işe yarar bir durumu var. Normalde kelimenin üstünü başka uygulamada vurgulayıcı ile çizerseniz bu çizdiğiniz şeyin üstüne biner ve yazının okunabilirliğini azaltır. GoodNotes bunu düşünmüş, highlighter ile vurguladığınız şeylerde vurgulayıcıyı geriye atıyor ve kelimeyi öne alıyor.

goodnotes1
Bir yandan not alırken diğer yandan dersinizi izleyebilirsiniz.

Öne çıkan özellik: Otomatik şekil düzeltme

Ders notlarınızda bazen şekil çizmeniz gerek olabilir. Yazımdan da fark edeceğiniz üzere genel olarak yazma ve çizme becerilerim pek iyi değil. GoodNotes beni bu konuda kurtarıyor. Üçgen mi çizmek istiyorsunuz? Sadece üçgeni çizin ve basılı tutun, bir saniye içerisinde otomatik olarak şekliniz kusursuz olarak düzeltiliyor.

A8FE3DCA 75B9 4DC1 B233 1DD307CBA29F
GoodNotes iPadOS – Otomatik şekil düzeltme.

Bu özelliğin can sıkıcı ufak bir yanı da var. Örneğin, dikdörtgen çiziyorsunuz ve çizgi biraz dışarı taştı. Şekli düzeltmesine rağmen dışarı çıkan çizgiyi de düzeltiyor. Çizmek istediğiniz şekil için belki bu işe yarar bir özellik olabilir ama ben genelde bu olayın olmasından hiç hoşlanmıyorum.

» İlgini çekebilir  Amazon’da Xiaomi indirimi

Resim ekleme

Bazen çizim yetersiz kalır ve notunuza fotoğraf eklemeniz gerekebilir. Resim ekleme özelliği sayesinde galerinizden istediğimizi aktarabiliyor, üstüne not alabiliyoruz. Freehand (serbest) veya şekil olarak kırpabilir ve aktardığınız dosyanın istediğiniz kısmını kullanabilirsiniz.

DB7C9B0F 92EC 463C BF5D 030360C5129B
GoodNotes resim ekleme özelliği

Yukarıdaki notta görebileceğiniz üzere soldaki axis .PNG formatında, arkaplanı olmaması sayesinde çok daha estetik ve işlevsel bir şekilde resim aktarabilirsiniz.

İhtiyacınıza göre kapak ve kağıt

Yeni bir not oluştururken farklı kapak ve kağıt seçenekleri bize sunulmuş. Matematiksel işler için kullanacaksak kareli kağıt, nota kaydedeceksek müzik kağıdı seçebiliyoruz. Ayrıca ana menüde görünecek farklı kapak varyasyonları arasından beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

0B14E2FC 6742 4F1A A226 C7D68D9BC630

QuickNote adını verdikleri ufak bir özellik sayesinde kapak ve kağıt seçimi yapmadan direkt not almaya başlayabiliyoruz. Daha çok çabuk olmanızı gerektiren ve bir anlık yazmanız gereken şeyler olduğunuzda oldukça işinize yarıyor. Örneğin, biri size adres bilgisini verirken QuickNote sayesinde bunu direkt kağıda dökebilirsiniz.

En önemlisi: Kelime arama

Sene boyunca not aldınız ve sınav haftası geldi. Bir konuyu aradınız ama sayfasını hatırlamıyorsunuz. Gelişmiş kelime araması sayesinde binlerce sayfa PDF dosyasından istediğiniz kelimeyi bulabilirsiniz. El yazınızı da algılayabildiği için sadece bilgisayar fontuyla yazılan kelimeler değil kendi yazdığınız notları da saniyeler içerisinde buluyor. Şimdiye kadar bu özellikten çok memnun kaldım ve beni hiç yarı yolda bırakmadı.

A08E0DA4 DF57 4472 982E FD8533595B82
İncelemenin yukarısında tanıttığım şekil düzeltme özelliği ile ilgili notu yazdığım an buldu.

Uygulamayı App Store üzerinden 74,99₺ karşılığında satın alabilirsiniz. Zaman zaman indirimlerle yarı fiyatına düşebiliyor. Ayrıca uygulama iPhone için de mevcut, iCloud senkronizasyonu sayesinde tüm cihazlarınız eşzamanlanıyor. Not almak için iPhone pek pratik bir cihaz olmasa da notlarınızı görüntülemek için iyi bir seçenek olabilir.

product-image

GoodNotes 5

9

GoodNotes, iPad’inizde not almak için kullanabileceğiniz en iyi uygulama. Güncellemelerle yeni özellikler ekleyerek gücüne güç katıyor. Pil tüketimini biraz daha iyileştirebilirseler karşısında kimse duramaz.

Artılar
  • Oldukça akıcı arayüz
  • Gelişmiş el yazı araması
  • Split-screen olarak çalışabiliyor
  • Aynı anda iki not açabiliyorsunuz
Eksiler
  • Notability’de olan not alırken ses kaydetme özelliği yok
  • Şarj tüketimi iyileştirilebilir

Tepkin nasıl?

Heyecanlı
0
Mutlu
0
Aşık Oldum
1
Emin Değilim
0
Saçma
0
Emre Türkoğlu
18 y/o. Founder of Pikselog. Fenerbahçe and Liverpool fan.

Bir Cevap Yazın

Next Article:

0 %