Kıbrıs yerli otomobiline kavuşuyor

Yakın Doğu Üniversitesi mütevelli heyeti ve AR-Ge ekiplerinin ortak çalışmasıyla 109 mühendisin 10 yıl süren çalışmaları sonucu üretime hazır hale gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli ve milli aracı ”GÜNSEL”in ilk modeli olan B9 ve J9 20.02.2020 Perşembe günü yani bugün, saat 19.00’da Elexus Kongre Merkezi’nde düzenlenecek lansmanla birlikte görücüye çıkacak.

2017 gunsel 2

28 ülkeden 800 tedarikçi

İlk olarak 2016 yılında prototip aşaması tamamlanan GÜNSEL Yakın Doğu Üniversitesi’nin kampüsünde kurulan Günsel üretim tesisinde üretilecek. Birçok parçasının üretim maliyetini düşürme amacıyla KKTC’de ve Türkiye’de üretileceğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi mütevelli heyeti başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel “Yerli ve yabancı firmalarla iş birliğine gidilerek hem bize özgün araçları üretmek hem de ülkemizde bir tedarikçi sektörünün oluşmasını sağlamak istiyoruz. Tüm parçaların sadece ülkemizde üretilmesi şu an mümkün görünmüyor. Bu nedenle Türkiye’mizdeki tedarikçi firmalarla da iş birliği yaparak, bu firmaların tecrübelerinden de faydalanarak bir sinerji yaratmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 28 ülkeden 800 tedarikçiyle anlaşmalar sağlandı. Hem KKTC hem de Türkiye ekonomisi için çok önemli bir adım atılmış oldu.

5e4f9fa67152d92934bd8a85


Tamamen elektrikli olan aracın tek şarjla 350 km+ menzil sunması bekleniyor. 75 kW yani ortalama 102 beygir güce sahip olan aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 8 saniye. Rejeneratif frenleme sistemi yani yokuş aşağı inerken veya yoğun trafik esnasında frene basıldığında enerji üretip menzile fayda sağlayan bir frenleme sistemi kullanılıyor. Model 1,500 bin km’den sonra bile pil kapasitesinin yüzde 90’dan fazlasını koruyacak. Yapılan bilgilendirmede aracın 100 kmde 4.9 TL’ye tekabül eden bir elektrik kullanım ücretine mal olduğu belirtildi yani tam şarjla 350 km+ menzili tamamen kullandığımızda 17.4 TL’lik ücrete tekabül ediyor. Hızlı şarjla 30 dakikada standart şarj üniteleriyle ise 7 saatte tam doluma ulaşan başarılı bir şarj sistemi kullanılıyor

Yükselen trend: SUV

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’da da kullanılan SUV segmenti tüm dünyada en sevilen segment olmaya devam ediyor. Avrupa’nın yükselen trendi mid-size SUV segmentine güçlü bir giriş yapacak olan GÜNSEL’in de SUV segmentinde üretileceğine dair Prof. Dr. İrfan Suat Günsel şu açıklamalarda bulundu: “SUV segmenti dünya araç piyasası içerisinde büyük paya sahip. Özellikle geniş hacimli ve uygun konfor ortamı yaratması bakımından, aileler tarafından çok tercih ediliyor. Gençlere hitap eden iki kapılı B9 modelimizden sonra ailelerin tercihi olan SUV J9 modeli ile üretim ağımızı geliştirirken, küresel rekabette de söz sahibi olacağız. Önümüzdeki yıllarda araç kullanıcılarının fikirlerinden hareketle yeni modellerimizi de tasarlamaya devam edeceğiz. J9 özgün ve göz alıcı tasarımı, dinamik ve keskin çizgileri, barındırdığı yenilikçi ve teknolojik iç tasarımı ile çok farklı bir model olarak araç kullanıcılarının karşısına çıkacak”.

» İlgini çekebilir  The Division 2 standart sürümü 13 liraya düştü

2025’te 20 bin araç

2021 yılında 2000 adet üretilmesi planlanan otomobilin 2025 yılında yıllık üretim adetinin 20.000 olması planlanıyor. Bazı açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel şu açıklamalarda bulundu “Araba üretme hayalimizin ilk ürünü olan B9’un artık yollarda yerini almasını gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşarken, üretme hayalimize hız kesmeden devam ediyoruz. İkinci model olarak “J9″ ismini verdiğimiz dört kapılı SUV modelini geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Araba üretme hayalimiz sadece tek bir model ile sınırlı değil. Yıllık 2 bin araç kapasitesi ile seri üretimine hemen başlanacak olan GÜNSEL’in, 2025’te 20 bin araca ulaşması planlanıyor. GÜNSEL’in küresel hedefler doğrultusunda birikimlerimiz ve yaratıcılığımızla, yeni bir tasarımla dünyadaki trendlere uygun olarak elektrikli araç modellerinde yeni bir jenerasyonu başlatmayı hedefliyoruz”

kktcnin yerli otomobili gunsel b9 tanitildi

Dikiz aynaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni simgeleyecek

J9’un içi kadar dış tasarımının da milli olarak tasarlandığına vurgu yapan Günsel; J9’un dikiz aynalarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağını anımsatan şekilde tasarlandığını söyledi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in açıklamaları şu şekilde “Ülkemiz adına övünç kaynağı olmasını istediğimiz yerli ve milli otomobil GÜNSEL milli değerimizi yücelten ve bizim öz kaynaklarımızla neler yapabileceğimizi gösteren edasıyla yollarda süzülürken, gelecek nesillerimize de milli değerlerimize sahip çıkılmasının en güzel örneği olacak”

Büyük istihdam

Günsel bünyesinde üretimden pazaramaya kadar birçok istihdam olanağı sağlanacak. Otomotiv sektöründe kalifiyeli eleman yetiştirme amacıyla birçok kişiye Elektrik Teknikeri, İklimlendirme ve Soğutma Teknisyeni, Bilişim Teknikeri, Elektronik Üretim Test Teknisyeni, Kablaj Teknikeri, Kaynak Ustası, Kompozit Üretim Personeli, Montaj Personeli, Su Jeti Operatörü, Otomotiv Boya Ustası, Üretim Personeli, CNC Operatörü, Thermoform Makinesi Operatörü gibi alanlarda eğitimler verildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

Bir Cevap Yazın