63CF7EC3 3FA6 4792 A441 68D798485800

LumaFusion inceleme: iOS’ta profesyonel video düzenlemek


63CF7EC3 3FA6 4792 A441 68D798485800
LumaFusion inceleme: iOS’ta profesyonel video düzenlemek
Değerlendirme
Henüz bilgisayardaki alternatiflerinin yerini alamayacak olsa da mobil alanda en güçlü video düzenleme uygulaması.
Artılar
Tek seferlik satın alma
Storyblocks
Gelmiş geçmiş en iyi mobil editör
Eksiler
Menüler daha anlaşılır olabilir
10
Satın Al

MacBook’ların ARM işlemciye geçmesi ile mobil sektör artık daha çok değer kazanıyor. Adobe dahil olmak üzere bir çok program üreticisi x86 mimarisindeki uygulamalarını ARM için baştan dizayn etmeye başladı. Masaüstü sektörü için bu işlemci yeni sayılsa da (başarısız örnekleri saymazsak) telefon ve tabletlerde yıllardır görüyoruz. ARM için tasarlanan en iyi uygulamalardan biri LumaFusion.

Masaüstü uygulamalarını aynı zamanda mobilde de kullanmak istiyoruz ancak genelde yetersiz örnekleri oluyor. Daha önce performansları yetersiz olduğu için göremiyorduk fakat iPad Pro’da kullanılan A12Z işlemcisi şu an dünyanın en iyi mobil işlemcisi konumunda. Artık performans da bir bahane olmadığına göre güçlü uygulamalar görmemek için bir bahanemiz yok.

Rakip tanımayan uygulama: LumaFusion

Video düzenleme konusunda yardımımıza LumaFusion koşuyor. Normalde iMovie veya benzeri uygulamarda video düzenlememiz mümkün olsa da bunlar videoyu kırpmak ve ses eklemek gibi basit işlemlerle kısıtlı kalıyor.


LumaFusion’un Chroma Key özelliği sayesinde yeşil ekranı tek tıkla kaldırabiliyorsunuz. Yeşil ekran içeren görüntünüzü açtıktan sonra efektler kısmından yapabilirsiniz. Ayrıca yeşilin farklı tonlarını seçerek ve efektin yoğunluğunun ne kadar olduğunu belirleyerek daha doğru sonuç almanız mümkün.

LumaFusion
LumaFusion

Kameralar her zaman istediğiniz sonucu vermeyebilir, özellikle RAW görüntülerde düzenleme yapmanız neredeyse mecbur. Renk düzenlemeniz hazır ayarlar sayesinde çok kolay. Hazır ayar seçtikten sonra parlaklık, karşıtlık, doygunluk ve titreşimi kendinize göre ayarlayıp daha sonra tekrar kullanmak için kaydedebilirsiniz.

EAF45FD6 9FC9 4AAF AE0A 07B1B1E462E6
LumaFusion kırpma özelliği

Eklediğiniz nesnenin, resmin ve yazının pozisyonunu değiştirmek için bir menü mevcut. X/Y pozisyonunu ve boyutunu değiştirme, döndürme, kırpma işlemlerinin hepsi buradan gerçekleştiriliyor.


Ayrıca yine hazır ayarlar sayesinde uğraşmanıza gerek kalmadan işlemin otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz.

D26E9FFA C263 4A8E A3F5 6AA38280F9F0
Video hızlandırma

Video hızlandırmak için olan menüde ters seçeneği var. Videonuzu sondan başa oynatmak, hızlandırmak ve yavaşlatma işlemlerinizi buradan yapıyorsunuz.

8F0374C1 CACB 423D 8684 E0A4C75706F2
Ses Düzenlemesi

Bir videoda görüntü olduğu kadar ses de önemlidir. Ses konusunda da gelişmiş seçenekler sunuyor. Ses yüksekliğini, frekansını, bant genişliğini ve türünü değiştirmenizi mümkün kılan geniş bir opsiyon var. Yine videoda olduğu gibi kesip, hızlandırmanız için seçenekler var. İstenmeyen sesleri kısmanız, kaldırmanız veya mikrofonunuzun yeterince ses almadığınız yerde arttırmanız oldukça işinize yarayacaktır.


Ses düzenleme konusunda gerçekten çok iyi işler başarıyor.

» İlgini çekebilir  HomePod’a ilk defa yapılan jailbreak sayesinde yeni özellikler eklenebiliyor
EEE1CF8F 85F5 4690 906F F94568F94705
Storyblocks

LumaFusion, Storyblocks adında bir abonelik sistemiyle beraber geliyor. Videolarınız için kullanabileceğiniz stok videolar barındırıyor. İhtiyacınıza göre kullanabileceğiniz şehir videosu ya da çiçek görüntüleri gibi bir çok örneği bulunuyor ve bunların hepsi 4K çözünürlüğünde.

Tabi ki sadece görüntü değil, sesler de mevcut. Arkaplan ve ambiyans müzikleri, ses efektleri gibi bir çok eklentiyi beraberinde getiriyor.

Arama özelliği sayesinde aradığınızı direkt bulmak mümkün. “Sahil” yazarak arşivinde olan tüm sahil görüntülerine veya seslerine ulaşabiliyorsunuz. Doğa, uzay gibi farklı kategorilere ayrılmış koleksiyonlar yardımıyla videonuz için daha kolay fikirler alabilirsiniz.

B4359425 6E17 427E A059 50DE24D3BF4D

Geniş bir dışa aktarma (render) seçeneği var. 4K’ya kadar farklı çözünürlükte aktarmanın yanı sıra H.264/H.265 gibi codec, 150 Mbps’ye kadar bitrate, 48 kHz’ye kadar ses kalitesi, farklı FPS belirleme ve .mp4/.mov olarak dışarı aktarma imkanını bize tanıyor.

Ayrıca render almadan önce tahmini olarak ne kadar yer kaplayacağı ve ne kadar süreceğini de belirtiyor. Bu tahminlerin genel olarak isabetli olduğunu da belirtelim.

LumaFusion, gerçekten kimsenin başaramadığı bir işi başarıyor ve en azından bugün için rakipsiz diyebiliriz. Bilgisayardaki Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro ya da Sony Vegas’daki her işinizi burada yapmayı beklemeyin. Ancak basit işlerde onlardan çok daha başarılıyken karmaşık işlemlerde de pes etmiyor. Taşınabilir cihazların öneminin arttığı bu dönemde sizi asla yarı yolda bırakmıyor. Bir fuar veya lansmana katıldığınızda ve bunun için video hazırlamak istediğinizde iPad’inize direkt olarak dosyaları aktarıp dakikalar içinde yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Her güncellemeyle yeni özellikler eklemeyi de ihmal etmiyorlar. Bu güncellemelerin hepsi ücretsiz. Örneğin bugün yayınlanan güncellemeyle HDR ve 10-bit video düzenleme kapasitesine kavuştu.

App Store’den 279₺ karşılığında iPhone ve iPad’inizde kullanmak için satın alabilirsiniz. Rakipleri gibi aylık abonelik sistemi yerine tek seferlik satın almanız yeterli olduğu için güncel ekonomide her şeyin olduğu gibi pahalı olsa da kabul edilebilir bir fiyat gibi gözüküyor. Stok görüntülere sahip olabileceğiniz Storyblocks abonelik sistemi ise aylık 77₺.

Uygulamada hakkında detaylı bilgiyi LumaTouch’un sitesinden öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
1604163220 The Little Car Company
Aston Martin DB5 Junior Türkiye’ye geliyor