fabian albert ePJUCF48vgo unsplash scaled

PlayStation 4 Pro nasıl kapatılır?


PlayStation 4 Pro nasıl kapatılır?

PS4 kapatma işlemi oldukça kolay.

PlayStation 4 Pro’ nuzu  güvenli bir şekilde kapatmanın üç farklı yolu vardır. Zamanın geçmesi ve sürekli olarak yeni sistemler gelişmesiyle birlikte eski sitemlerde kullanılan kapatma yöntemleri yeni sistemlerde kullanılamamakla birlikte kullanılma ihtimali olanlarında yeni sistemlere zarar verdiği görülmektedir. Şimdi bu yöntemlerden bahsedeceğiz. Bunlardan bir tanesi playstation üzerinden gerçekleştirirken diğer iki yöntemi joystick PlayStation kullanıcılarının bildiği diğer ismiyle DualShock ile  gerçekleştirebilirsiniz. PS4 Pro sisteminizi bu yollardan herhangi biriyle güvenli bir şekilde  kapatabilirsiniz.

PS4 / PlayStation 4
PS4 / PlayStation 4 Pro kapatmaPlayStation üzerinden sistemi kapatma

PlayStation 4 Pro kasanızın üzerinde bulunan güç düğmesine sistemden gelecek iki kez bip sesini duyuncaya kadar (en az yedi sekiz saniye)  basılı tutun. Daha sonrasında ekran kapanır ve güç düğmesi beyaz olarak yanıp söner birkaç kez yanıp söndükten sonra sistem tamamen kapanmış olur. Sisteminiz tamamen kapandığından emin olmadan güç kablosunu fişten çekmeyiniz.

  Bu yöntem için resmi PlayStation sayfası tarafından bir şey denmese de kapatma seçenekleri arasında gösterilse de günümüzde ki bu tür aygıtların teknoloji günden güne ilerlemesiyle ve gelişmesiyle daha narin cihazlar olmasından dolayı playstation kullanıcıları PS3’de de yapılabilen bu yöntemi PS4 Pro’da önermemektedir.Menüden sistemi  kapatma

PlayStation’da yaptığınız işi bitirip ana ekranınıza yani uygulamaların bulunduğu ekrana döndüğünüzde sisteminizi kapatmak için bir kez yukarı tuşuna basmanız veya sol çubuk (L3) tuşunu yukarı doğru hareket ettirmelisiniz ve karşınıza çıkan işlev menüsünde  en sağda bulunan güç düğmesine ilerleyip güç seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Güç düğmesini seçtiğinizde karşınıza çıkan seçeneklerden en aşağıda bulunan güç seçenekleri seçerek karşınıza gelen ekrandaki PS4 Sistemini Kapat seçeneğini seçip playstationın kapanmasını bekleyeniz. Ekran kapanır ve güç düğmesi beyaz olarak yanıp söner birkaç kez yanıp söndükten sonra sistem tamamen kapanmış olur. Sisteminiz tamamen kapandığından emin olmadan güç kablosunu fişten çekmeyiniz.

Hızlı menüden sistemi kapatma

Elinizde tuttuğunuz dualshockun ortasında bulunan playstation amblemi bulunan ps düğmesine bir kere bastığınızda ana ekrana yönlendirilip oradan  normal şekilde ps4 sisteminizi kapatabilirsiniz fakat ps düğmesine bir süre (3-5 saniye kadar) bastığınızda ekranınızın sol tarafında açılacak bir menü var. Bu menüye hızlı menü deniliyor. Bu hızlı menüden güç seçeneğini seçip oradan PS4 Sistemini Kapat seçeneğini tercih ederek ekranın kapanmasını ve güç düğmesindeki ışığın sönmesini bekleyerek oyun konsolunuzu güvenli bir şekilde kapatmış olursunuz. Sisteminiz tamamen kapandığından emin olmadan güç kablosunu fişten çekmeyiniz. 
Uyarı

PS4 Pro sisteminize bağlı olan güç kablosunu çekerek PS4 Pro’nuzu kapatmayınız. Bu şekilde kapatırsanız veri kaybı veya veri bozulmaları yaşayabilir ve PS4 sisteminize zarar verebilirsiniz. PS4 Pro sisteminizi normal şekillerde kapattığınızda güç düğmesindeki beyaz ışığın sönmesini beklemeden güç kablosunu prizden çekmeyiniz aksi durumlarda  veri kayıpları ya da bozulmaları yaşayabilir ve sisteminize zarar verebilirsiniz.

» İlgini çekebilir  Assassin’s Creed Valhalla Xbox’ta 4K 60FPS, PlayStation 5’te ise daha düşük çözünürlükte çalışacak
Daha Fazla İçerik
5774414F 2D60 40BE A11D 99A8FC77A9FE
Mortal Kombat 11 Ultimate çıktı