Playstation 5’in Türkiye fiyatı ne olabilir?

Dünyayı kasıp kavuran Playstation 4 sonrasında hepimizin gözü Playstation 5 üzerindeydi. Rakibi Microsoft‘un Xbox Series X hamlesinden sonra online konferansla bizlere tanıtmıştı. 8x AMD Zen 2 mimarili 3.5 GHZ hızda çalışan işlemci, 16 GB GDDR6 RAM, maksimum 10.28 teraflopsa ulaşabilen (normal 9 teraflops civarı) ekran kartı ile rakibi Xbox Series X’ten kağıt üstünde daha geride kalmış duruyor. Ona karşın özel bir teknoloji ile 825 GB SSD ile 5 Gbps okuma/yazma hızına ulaşabilmesi yeni bir çağ açıyor.

Playstation 5
Playstation 5’in SSD hızları

Türk oyuncuların aklında ise önemli bir soru var. 2013‘te çıkan Playstation 4 ve Xbox One fiyatları bile uçmuşken yeni nesil konsol fiyatları ne kadar olacak? Bunu cevaplamak aslında oldukça güç çünkü Playstation 5’in resmi fiyatı açıklanmadı. Konsolların çok düşük bir kârla satıldığını, paranın daha çok Playstation Plus, Game Pass veya oyun satışından aldıkları komisyonla geldiğini de hatırlatalım. Playstation 4, 380$’a üretildiği halde 400$’a satışa çıktı. Yani bir süre indirim beklemek yanlış olur. Sektör uzmanlarından gelen bilgilere göre kendimizce Türkiye fiyatını tahmin ettik.

 

Playstation 5’in maliyet tablosu

Vergi/ÜrünMaliyet
Playstation 53,650₺
KDV (%18)657₺
ÖTV (%20)861₺
Ek Gümrük Vergisi (%50)1825₺
TOPLAM6993₺
Playstation 5 için beklediğimiz fiyat

Yıllardır sektörde öne çıkan isimler ve basın kuruluşların farklı farklı tahminleri var. Bloomberg’e göre konsolar 549$ olacak ancak bu hamle Sony‘nin ayağına sıkması demek. Biz bir çok kişinin ortak görüşü olan 499$’ı baz alarak oyun konsolunun çıkacağı sene sonu dolar kurunu düşünerek maliyeti yazdık. ÖTV‘li fiyat da direkt ürünün kendi fiyatı değil KDV dahil fiyatı hesaplandığı için fazla. Tüm her şeyi kattığımızda Playstation 5‘in fiyatının en az 7000₺ olacağını söyleyebiliriz. Bunun tamamen tahmini olduğunu, gerçek fiyatın çok farklı olabileceğini bir kez daha belirtelim.

Sony, Playstation 5’in fiyatını açıklamak için Microsoft‘u bekleyeceğini duyurmuştu. Xbox‘un patronu Phil Spencer ise o konuda temkinli, onlar da Playstation cephesini bekleyecek gibi gözüküyor. Bu karşılıklı nazlaşmadan kim galip çıkar bilemeyiz ancak Türk oyuncular için konsol devrinin sonuna geldiğini söyleyebiliriz. 2020‘nin sonunda er meydanında iki konsolu da göreceğiz ve Türkiye fiyatı umarız ki tahminimizden çok daha düşük gelir.

» İlgini çekebilir  Riot ve CISCO'dan işbirliği
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

2 Yorum

    Avatar
  • Bence 8000 bile olur

  • Avatar
  • ahh o vergiler

Bir Cevap Yazın