Renault Nissan Mitsubishi ittifakı büyüyor

• İttifak ortakları, ürün ve teknolojilerindeki verimlilik ve rekabetçiliği güçlendirmek amacıyla leader-follower” (lider-takipçi) ilkesinden faydalanacak.• Üyelerin her biri, güçlü stratejik kozlarının olduğu bölgelerde öncülük ederek, ortakların rekabet gücünü artırmak için bir geçit ve destek mekanizması işlevi görecek.• İttifak üyeleri, ürün ve teknolojilerini pazarlardakiperformansı en yüksek endüstri standartlarına göreüretmeye devam edecek.

DÜNYANIN önde gelen otomotiv ittifaklarından birinin üyeleriolarak Groupe Renault, Nissan Motor Co., Ltd. ve Mitsubishi Motors Corporation, bugün üç ortak şirketin işbirliğini temel alan İttifakın rekabetçiliğini ve kârlılığını artıracak yeni iş birliği modelinin parçası olan girişimleriaçıkladı.

Üye şirketler, ortaklarının ticari gelişimlerini desteklemek için kendi liderlik pozisyonlarını ve coğrafi güçlerini kullanarak ortak satın alma gibi alanlarda mevcut İttifak avantajlarını geliştirecek.

İttifakın Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-DominiqueSenard, yeni iş modeli hakkında şunları söyledi: Otomotiv dünyasında eşsiz bir stratejik ve operasyonel ortaklık olan İttifak, sürekli değişen küresel otomotiv dünyasında bize güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor. Yeni iş modeli,İttifak’ın her bir ortak şirketin varlıklarından ve iş kapasitesinden en iyi şekilde faydalanmasını ve aynı zamanda faaliyetlerini bu şirketlerin kendi kültür ve geçmişlerinden gelen değerleri üzerine inşa etmesini sağlayacak. İttifakın üç ortağı, her müşterinin yararına tüm coğrafyalardatüm araç segmentlerini ve teknolojilerini kapsarken, İttifak üyesi şirketlerinrekabetçiliğini, sürdürülebilir kârlılığını ve sosyal ve çevresel sorumluluğunu artırmak için çalışacaktır.”

Üç şirketin liderleri, iş birliği yapacakları araçlar için aşağıda yer alan lider-takipçi programı ilkelerini kabul etti:• Platformdan üst gövdeye kadar İttifak’ın standardizasyon stratejisini daha ileri taşımak;• Her bir ürün segmenti için, lider şirketin tasarladığı vetakipçilerin ekiplerinin desteklediği bir ana araca (lideraraç) ve kardeş araçlara odaklanmak;• Her bir markanın lider ve takipçi araçlarının, uygun olduğu durumlarda üretimin gruplandırılması dahil olmak üzere en rekabetçi donanım kullanılarak üretilmesini sağlamak;• Hafif ticari araçlarda lider – takipçi ilkesinin halihazırda uygulandığı üretim paylaşımını temel almaya devam etmek.

» İlgini çekebilir  Jeep, Elektrikli SUV'lerini Tanıttı

Lider – takipçi stratejisinin , bu ilke kapsamındaki araçların model yatırım maliyetini %40’a kadar düşürmesi öngörülüyor. Bu faydaların, bugün halihazırda uygulamada olan mevcut sinerjilere ek olarak sağlanması bekleniyor. 

İttifak aynı zamanda, dünyanın farklı bölgelerini “referans bölgeler” olarak konumlandırma ilkesini benimsemiştir. Her şirket kendi ana bölgelerine yoğunlaşacak ve her İttifaküyesinin bu bölgelerde en rekabetçi şirketler arasında yer alması ve rekabetçiliğini artırması amacıyla referans kuruluş işlevi görecektir.

Bu ilke kapsamında Çin, Kuzey Amerika ve Japonya’da Nissan; Avrupa, Rusya, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da Renault; ASEAN ve Okyanusya bölgesinde ise Mitsubishi Motors lider konumda olacaktır.

Her şirketin kendi bölgelerinde referans şirket olmasıyla, paylaşım fırsatları artırılarak sabit maliyet paylaşımı en üst düzeye çıkarılacak ve her bir şirketin varlıklarından faydalanılacaktır. 

Şirketlerin ürün portföyü güncellemeleri de lider – takipçi ilkesine göre yapılacak, lider ve takipçi araçlar en rekabetçi donanım ile üretilecektir. Örneğin: • 2025 sonrasında C-SUV segmentinin yenilenmesi Nissan liderliğinde yapılırken Avrupa’da B-SUV segmentininyenilenmesine Renault liderlik edecektir. • Latin Amerika’da B segment ürün platformları rasyonel hale getirilerek, Renault ve Nissan ürünleri dört çeşitten yalnızca bir ürüne düşürülecektir. Bu platformun üretimiiki tesiste hem Renault hem de Nissan için gerçekleştirilecektir.• İttifak üyeleri Güneydoğu Asya ve Japonya’da, ultra mini(kei car) araçlarda olduğu gibi Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirecektir. 

Duyurulan iş birliği şemalarına göre, İttifak modellerinin yaklaşık %50’si, 2025 yılına kadar lider takipçi stratejisi altında geliştirilecek ve üretilecektir.

Teknoloji verimliliği açısından, İttifak üyeleri mevcut varlıklarını sermayelendirmeye devam ederken; her bir üye şirket,platformlar, aktarma aksamları ve teknolojilere yapacakları yatırımları paylaşmayı sürdürecektir.

Bu paylaşım, aktarma aksamı ve platform geliştirme çalışmalarında verimliliğini kanıtlamış Renault Clio ve Nissan Juke için CMF-B platformunun yanı sıra, Nissan Dayz ile Mitsubishi eK Wagon için kei car platformunun başarıyla üretilmesini sağlamıştı. Bunu, yakın zamanda CMF-C/D ve CMF-EV platformları takip edecektir.

Lider-takipçi stratejisi, platformlar ve aktarma aksamlarından kilit teknolojiler yönünde genişleyecektir. Bu amaçla markaların lider olacağı alanlar aşağıdaki gibi olacaktır: • Otonom sürüş: Nissan• İnternet bağlantılı araç teknolojileri: Android tabanlı platformlar için Renault, Çin’de Nissan• Elektrik-elektronik mimarisinin temel sistemi olan e-gövde: Renault• e-PowerTrain (ePT): CMF-A/B ePT – Renault; CMF-EV ePT – Nissan• PHEV’nin C/D segmenti için: Mitsubishi

Bu yeni iş modeli, İttifak’ın, kökten değişen küresel otomotiv ortamında, üyeleri bir bütün olarak güçlendirmek için uzmanlıklarının ve rekabet güçlerinin çoğunu ortaya çıkarmasını sağlayacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

Bir Cevap Yazın