Sızdırılan Bilgiye Göre PS5, Xbox Series X’ten Daha Güçsüz

Yeni nesil konsollara kavuşmamıza artık sayılı aylar kaldı. Bir tarafta Japon devi Playstation varken diğer yanda azılı rakibi Xbox duruyor. Geçtiğimiz gün tanıtılan Xbox Series X hakkında haberimizi yayımlamıştık. Büyük performans geliştirmeleri ve 8K desteği öne çıkan özelliklerindendi. Rakibinden önce konsolunu ortaya sermesi konsoluna ne kadar güvendiğini ortaya seriyor.

Playstation 5‘ten sızdırılan bilgiye göre Eight Zen 2 çekirdekli işlemci ve 16 GB GDRR6 bellek bulunuyor. Ekran kartına geçtiğimizde ise PS5‘in 9.2 teraflops gücünde olduğu söyleniyor. Xbox Series X’te ise 12 teraflops gücünde. Tabi ki teraflops direkt olarak olarak PS5‘i Xbox Series X karşısında güçsüz kılmıyor ama ekran kartı performansında azımsanmayacak biçimde geri kalmış. Bu sızıntı bir iddiadan ibaret olduğu için kesinliğini bilemeyiz. Ancak doğru ise de Sony konsol çıkmadan önce ekran kartını geliştirecektir.

Peki Playstation 5 hakkında başka neler biliyoruz? Gelin sıralayalım.

  • HDD yerine çok daha yüksek teknolojili SSD kullanılacak. Bu da oyun yükleme sürelerini minimuma indirecek. Playstation 4’teki SpiderMan oyununda haritada başka yere ışınlandığınızda yüklenmesi 15 saniye sürüyordu. Playstation 5‘te ise bu 0.8 sn gibi inanılmaz düşük bir süreye iniyor.
  • Görsel deneyimi de geliştirmeyi kafaya koyan Sony, Hollywood kalitesinde efektlerle gelecek. Daha canlı ve gerçekçi efektler bizlere yepyeni bir deneyim sunacak.
  • Ses deneyimi ise bir adım ileri taşınıyor. Çevresel ses sistemini iyileştireceklerini açıklayan Sony Sistem Mühendisi Mark Cerny, oyunda düşmanın nereden geldiğini çok daha iyi duyabileceğimizi söyledi.

Şimdilik elimizdeki tüm resmi belgeler bunlar. Çok büyük ihtimalle Haziran ayında gerçekleşecek E3 etkinliğinde Playstation 5′i göreceğiz. O zamana kadar ufak tefek bilgiler duymamız mümkün. Henüz fiyat bilgisi paylaşılmadı ancak 499$ olarak tahmin ediliyor. Vergilerle ve güncel kura bakarak 4500₺‘den aşağı görmemiz hayal gibi gözüküyor. Hem Xbox Series X hem de Playstation 5, 2020nin son aylarında bizlerle buluşacak.

» İlgini çekebilir  World of Warcraft Visions of N'Zoth Yayında
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

Bir Cevap Yazın