Spotify’da yeni trend nostalji

Mecvut duruma ayak uydurmaya ve bu durumun gerçeklikleriyle mücadele etmeye devam ederken, Spotify kullanıcıları da bu dönemde nostalji duygusu yaşıyor.

Spotify’da 1-7 Nisan tarihleri arasındaki dinlenmelere göre, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve onların en sevdiği eski şarkıları kapsayan nostalji temalı çalma listelerinde yüzde 54 oranında artış var. Diğer yandan, 50’ler, 60’lar, 70’ler ve 80’lerin müziklerine dair paylaşımlarda da bir yükseliş ivmesi gözlemleniyor.

Acaba zor zamanlarda tanıdık melodileri dinlemek rahatlama mı sağlıyor? “Belki de öyle” diyor davranış bilimleri uzmanı ve “What Makes Your Brain Happy and Why You Should Do the Opposite (Beyninizi Ne Mutlu Eder ve Siz Niçin Tersini Yapmalısınız?)” kitabının yazarı David DiSalvo. DiSalvo Spotify’a şunları söylüyor: “Nostalji – çoğumuz için – bizleri hayatlarımızın daha kolay olduğunu düşündüğümüz ve hayatlarımızda daha fazla kontrol sahibi hissettiğimiz zamanlara götürüyor.” (DiSalvo’nun görüşleri ile ilgili daha fazla bilgiyi Spotify blog postunda bulabilirsiniz).

Dinleyicilerin neşeli zamanlara gitmesini sağlayan bir sanatçı da 80’li yıllarda en çok dinlenenler arasında yer alan ve geçtiğimiz hafta (1-7 Nisan) 2,3 milyondan fazla dinlenen hareketli hiti “Girls Just Want to Have Fun”ı hafızalarımıza kazıyan Cyndi Lauper. Spotify’da 8,5 milyon aylık dinleyiciye sahip ikonik şarkıcı ve şarkı yazarı, New York City’deki evinden nostalji ile ilgili görüşlerini paylaştı.

“Her sanatçının hayali müziğinin bir rahatlama hissi, neşe getirmesi ve ilham duygusu yaratması” diyor Lauper ve ekliyor: “İşte yaptığımız işi bu yüzden yapıyoruz; bağlantı kurmak, insanların kendilerinden bir parça hissettikleri hikayeleri anlatmak, ağlatmak, güldürmek, dans ettirmek, neşelendirmek ve rahatlatmak için… Müzik benim için zamanı durduran bir şey. Bir şarkı duyduğumda, o şarkı beni zamanın içinde belirli bir ana götürür.” Lauper, Spotify’a son olarak şunları söyledi: “Pek çok insan gibi benim de bir soundtrack’im var. ‘The King & I’ ve ‘Funny Girl’ gibi Broadway kast kayıtları beni, 5 yaşında, sesimi ve müzk aşkımı keşfettiğim yıllara götürüyor.” Lauper’ın Spotify röportajı ile ilgili daha fazla bilgi almak için Spotify’ın blog sayfası For The Record’a göz atabilirsiniz.

SPOTIFY NOSTALJİ TRENDLERİ (1-7 Nisan arasındaki veriler)

  • Kullanıcılar tarafından oluşturulan nostalji temalı çalma listelerinde yüzde 54’lük bir artış gözlemleniyor.
  • Spotify’da insanları eskilere götürenler arasında en çok takip edilen çalma listesi, 8,1 milyon takipçi sayısı ile All Out 00solurken, All Out 80s ise 7,1 milyon takipçi ile ikinci sırada yer alıyor.
  • Belirli nostaljik şarkılar oldukça dikkat çekiyor:
» İlgini çekebilir  "Thor"un oynadığı yeni Netflix dizisinden fragman geldi

50’ler: “Put Your Head on My Shoulder” – Paul Anka; “Johnny B. Goode” – Chuck Berry; “I Walk the Line” – Johnny Cash; “Dream A Little Dream Of Me” – Ella Fitzgerald, Louis Armstrong.

60’lar: “Here Comes the Sun” – The Beatles; Feeling Good” – Nina Simone; (What A) Wonderful World” – Sam Cooke; Ain’t No Mountain High Enough” – Marvin Gaye, Tammi Terrell; “Fortunate Son” – Creedence Clearwater Revival; “Brown Eyed Girl” – Van Morrison, “Son Of A Preacher Man” – Dusty Springfield.

70’ler: “Don’t Stop Me Now” – Queen; “Hotel California – 2013 Remaster” – Eagles; “Sweet Home Alabama” – Lynyrd Skynyrd; “Dreams – 2004 Remaster” – Fleetwood Mac.

80’ler: “Back in Black” – AC/DC; “Under Pressure – Remastered” – David Bowie, Queen; “Livin’ On A Prayer” – Bon Jovi; “Sweet Dreams (Are Made of This) – Remastered” – Eurythmics; “I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me), Whitney Houston; “Girls Just Want to Have Fun” – Cyndi Lauper.

90’lar: “Wonderwall – Remastered” – Oasis; “I Want It That Way” – Backstreet Boys; “Smells Like Teen Spirit” – Nirvana; “Wannabe” – Spice Girls; “…Baby One More Time” – Britney Spears; “No Scrubs” – TLC.

2000’ler: “Lose Yourself” – Eminem; “Hey, Soul Sister” – Train; “Mr. Brightside” – The Killers; “Hips Don’t Lie (feat. Wyclef Jean)” – Shakira, Wyclef Jean; “Halo” – Beyoncé.

Her 10 yıl için Türkiye’de geçtiğimiz hafta dinlenen en popüler şarkılardan örnekler:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

Bir Cevap Yazın