Uzaydan internet projesi Starlink ne durumda?

Ünlü girişimci Elon Musk ve uzay araştırma şirketi olan SpaceX’ in projesi olan Starlink için çalışmalar 2015’ten bu yana devam ediyor. Starlink projesini kısaca tanımlamak istersek dünyanın yörüngesine gönderilecek binlerce uyduyla dünyada internet erişimi olmayan hiçbir yerin kalmaması hedefleniyor. Yani Amazon ormanlalarında, Sahra çölünde, okyanusta veya herhangi ıssız biryerde bataryası dolu telefonunuz varsa asla kaybolmayacaksınız. Çukurlar açarak kablo döşeme dönemini kapatacak olan proje dizüstü bilgisayar boyutunda cihazlarla gigabit hızında interneti farklı paket seçenekleriyle sunmayı planlıyor. Ayrıca şirketin iddialarına göre şuanki internet sağlayıcılarının aylık ücretle sundukları paketlerden 5-10 kat daha hızlı internet sunacak.

Korona’ya rağmen uydu gönderildi

Kısa süre önce Falcon 9 rokete yüklediği 60 Starlink uydusuyla toplam 420 Starlink’i yörüngeye yerleştiren firma geçtiğimiz günlerde Starlink projesinin bir lansmanı Amerika’da gerçekleştirildi. Florida’daki Cape Canaveral bölgesinde fırlatılan uzay aracı Starlink’in 7.aracı oldu. Tüm dünyada hayat durmuş durumda olsa da Elon Musk hayalinden vazgeçmiyor. 2015 yılında başlayan serüveni 2027 yılına kadar en hızlı şekilde bitirmek isteyen şirketin 2024 yılı itibariyle hedefi 12.000 toplamda ise 42.000 uyduyu yörüngeye yerleştirmek.

Gökbilimciler karşı çıkmaya devam ediyor

Proje duyrulduktan bir süre sonra gözlemevlerinden birtakım eleştriler ortaya çıkmıştı. Dünya yörüngesinde bulunacak olan uyduların gözlem araçlarına ışık yansıtacağı ve düşük ışıkta olan yıldızların gözlemlenmesinin zorlanacağını söylemişlerdi. Fakat Elon Musk bu görüşte değildi Twitter’dan yaptığı açıklamada “Yörüngede zaten 4900 adet uydu var ve hiçbir insan bunu fark etmiyor. Starlink, gerçekten dikkatli bakılmadıkça görülemeyecek ve astronomlar üzerinde de hiçbir etkisi olmayacak. Zaten yörüngede daha fazla teleskoba ihtiyacımız var.” demişti. Fakat 22 Nisan’da Twitter’dan yaptığı açıklamada mayıs ayında gönderilecek uyduların bir güneşlik ile kaplı olacağını belirtti. Uzayda daha az ışık yayacak uyduların gözle görülmemesi diğer uzay araçları için sorun teşkil etmiyor siz de https://james.darpinian.com/satellites/?special=starlink?utm_source= linkinden uyduların konumlarını izleyebilirsiniz.

Starlink uyduları Türkiye’den görüldü

”Starlink”in Türkiye’de dün ve bugün en çok arananlar listesine girmesindeki sebep ise fırlatılan uyduların Kırklareli, Tekirdağ, Sakarya ve İstanbul gibi birçok o bölgedeki illerimizden görünmüş olması. Gökyüzünde ilerleyen nokta nokta çizgi şeklindeki uyduları merakla izleyen halk arasında cisimleri doğal olarak UFO zannedenler oldu. Heyecanla uyduları seyreden halk hemen uyduları kayıt altına aldı ve kısa süre içinde olay ülke gündemi oldu.

» İlgini çekebilir  Samsung'dan Yeni Akıllı Saat Haberi
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

3 Yorum

    Avatar
  • Bu Musk denilen adam başımızı belaya sokacka ama hayırlısı

  • Avatar
  • dün gördüm güzel ama korkutucu

  • Avatar
  • Bizde hayvan gibi vergi alırlar bu internet projesi gelince kesin

Bir Cevap Yazın