Rehber

Windows retail lisans nedir?

Bilgisayarınız için Windows 8 veya Windows 10 lisansı alırken birden fazla lisans çeşidi olduğunu görürsünüz. Bunlar OEM, Retail ve MAK lisansıdır. Bazılarının diğerlerine göre ucuz olması da kafa karışıklığına yol açabilir. ”Retail lisans nedir?” sorusunun cevabını kısaca açıklayalım.

OEM Lisans

Original Equipment Manufacturer anlamına gelir. Kutulu biçimde satılmaz çünkü bilgisayar üreticileri içindir. Örneğin, bir teknoloji mağazasına gidip dizüstü bilgisayar aldığınız zaman şayet içinde Windows işletim sistemi yüklü olduğunu söylüyorsa lisansı OEM’dir. Üreticiler bu lisansı sattığı on binlerce dizüstü bilgisayar için alıyor, o sebepten daha ucuz bir fiyata alabiliyor.

Lisans konusunda OEM’in farkı yalnızca satın alındığı bilgisayarda geçerlidir. Bu lisans donanım parçalarınıza işler, anakartınızı değiştirdiğiniz zaman lisansınız iptal olabilir ya da bu lisansı farklı bir bilgisayarda kullanamazsınız. Olabilir diye belirtmemizin sebebi teoride iptal olması gerekse de lisans ayın zamanda diğer donanım parçalarına işlediği için tesadüfen lisansın devam ettiği görülmüştür.

johny vino R54V69BN0MI unsplash

MAK Lisansı

MAK lisansı, toplu bir lisans türüdür. Aynı anda birden fazla bilgisayarda etkinleştilebilir. Kurumlar için kullanılır. Örneğin Pikselog ofisindeki 100 bilgisayar için Microsoft’tan lisans alınır ve en fazla bu sayıda bilgisayarda aynı anda etkinleştirilebilir.

Donanım değişiklerinden etkilenmez. Windows lisansı anakarta işlendiği için anakart değişiminde lisansınız kaybolur ancak tekrar aynı lisans koduyla etkinleştirerek kaldığınız yerden sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz.

Retail Lisans

Retail lisans türü de yukarıda belirttiğimiz MAK lisansına çok benzer. Donanım değişiklerinden etkilenmez ancak aynı anda tek bir bilgisayarda etkinleştirilebilir. Normal kullanıcılar için en mantıklı lisans türüdür. Microsoft’un resmi sitesinden satın aldığınız lisans da Retail lisanstır.

Windows için 3 lisans türü böyledir. Kısaca dizüstü bilgisayar aldığınız zaman yalnızca o bilgisayarda kullanabildiğiniz lisans olan OEM lisans, kişisel kullanım için aldığınız ve aynı anda tek bir bilgisayarda kullanabildiğiniz lisans Retail lisans, son olarak kurumsal firmalar için birden fazla bilgisayarda aynı anda kullanılabilen lisans MAK lisansıdır.

Tepkin nasıl?

Heyecanlı
0
Mutlu
0
Aşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Saçma
0
Emre Türkoğlu
18 y/o. Founder of Pikselog. Fenerbahçe and Liverpool fan.

Bir Cevap Yazın

Next Article:

0 %