En iyi düşürme/düşme istatistiğine sahip 4 jet

Hava kuvvetleri bir ülkenin askeri gücünde büyük rol oynar. Gerek it dalaşları ile diğer jet uçaklarını düşürmeleri olsun, gerek bombardımanlarıyla yaptığı etkiler olsun, tam bir görev aracı. Neyse ki bizim de Türk Hava Kuvvetleri gibi harika bir kurumumuz var. Sizler için şimdiye kadar en iyi düşürme/düşme oranına sahip uçakları derledik.

Listedeki 4 uçağında NATO müttefiklerimize ait olduğunu belirtmek isteriz. Rus yapımı uçakların bazıları düşürmeden çok düşmeye sahip olduğu için en kötü istatistiğe sahip jetler listesi yaptığımızda kullanabiliriz. Örneğin: MiG21, 240 düşürme ve 501 düşmeye sahip olarak neredeyse 0,5 D/D oranına sahip.

img 8251 2
Yerli Uçağımız Hürjet
📍TEKNOFEST 2019
📸 Emre Türkoğlu

Listede şu an hala kullanımda olan uçakları kullandık. Yalnızca havadan havaya düşürme/düşme dahil. Daha mantıklı bir istatistik olması için yerden düşürme/düşme dahil etmeme kararı aldık. Ayrıca son bir kaç yıldır devam eden Suriye ile bağlantılı düşüşler de henüz istatistiklere eklenmedi.

F-15 Eagle (102-0)

img 3330
F-15 Eagle – ABD Hava Kuvvetleri

ABD menşeili McDonnell Douglas ve Boeing IDS üretimi olan avcı tipi F-15 Eagle uçağı 1972’de ilk defa göklerle buluştu. 1976‘da hizmete giren bu uçağın manevra yeteneği oldukça göz dolduruyor. Gelişmiş elektronik sistemiyle düşman uçağını tespit etme ve taarruzda etkili hale geliyor. Şu an Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, İsrail Hava Kuvvetleri, Japon Öz Savunma Kuvvetleri ve Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından hâla kullanılıyor.

F-15 Eagle şu an yenilmez uçak konumunda. İsminin hakkını veren göklerin kartalı 102 kez uçak vururken, hiç vurulmadı. Körfez Savaşı’nda etkili rol oynayan F-15, daha önce uydu da vurarak ilginç bir rekora imza attı.

F-14 Tomcat (135-4)

img 3331
F-14 Tomcat – ABD Hava Kuvvetleri

Grumnan Aerospace tarafından geliştirilen, 1970’de ilk uçuşunu yapıp, 1972‘de hizmete giren F-14 Tomcat‘in şu an tek kullanıcısı İran. İlk çift kuyruklu Amerikan taaruz ve avcı uçağı, 2006‘ya kadar ABD Donanması tarafından kullanıldı. Tanesi 38 milyon $ olan bu kediden şimdiye kadar tam 712 tane üretildi.

ABD üretimi olmasına rağmen bu uçağı en aktif kullanan ülke, hala tek kullanıcısı olan İran. Birinci Körfez Savaşı olarak anılan Irak-İran Savaşı’nda 130 uçak düşürürken 4 kere düşürüldü. Amerika tarafından da bir kaç görevde kullanılan bu uçak onların komutasında hiç düşmezken 5 uçak düşürdü.

» İlgini çekebilir  Rolls-Royce Savaş Uçaklarının Güç Sistemlerini Desteklemek İçin Elektrikli Teknoloji Geliştirdi

F-16 Falcon (76-2)

img 3332
F-16 – Türk Hava Kuvvetleri

Lockheed Martin ve General Dynamics üretimi tek motorlu bu uçağı şimdiye kadar duymamak imkansız. 1978’den beri hizmette bulunan ve 27 ülke tarafından kullanılan F-16, NATO’nun da vazgeçilmezlerinden. Hala üretilen ve sipariş alan F-16 Falcon‘ların birimi 14 milyon $ ve şimdiye kadar 4,573 tane üretildi.

Aynı zamanda şimdiye kadar en çok modifiye ve modernize edilmiş çok amaçlı savaş uçağı Solotürk tarafından kullanılıyor. TAI‘ye verilen lisansla Öncel I ve Öncel II programlarıyla Türkiye’de üretildi. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri ve İsrail Hava Kuvvetleri en büyük üç kullanıcısı olurken diğer NATO ülkeleri de aktif bir şekilde kullanıyor. Türkiye‘nin şu an üretimine dahil olduğu F-35’ler bu uçakların yerini alacak olsa da, S400 krizi yüzünden geleceği belirsiz.

Lübnan Savaşı‘nda İsrail komutasında istatistiğini geliştiren bu uçağın tek düşüşü ise 2006’da Ege Denizi üzerinde bir Türk ve Yunan uçağının it dalaşı esnasında çarpışmasından kaynaklı. F-16 Falcon şimdiye kadar 76 kez uçak düşürdü.

F-4 Phantom (306-106)

img 3333
F-4 Phantom – Türk Hava Kuvvetleri

McDonnel Douglas üretimi F-4 Phantom bir tür avcı-bombardıman uçağı. Bombardıman uçağı olmasından ötürü düşme sayısı fazla. Rus muadili MiG21 vurduğundan iki katı vurulurken, F-4′ün böyle iyi bir istatistiğe sahip olması dosta güven düşmana korku veriyor. 1960 doğumlu bu yaşlı kurtun birimi 2,4 milyon $.

ABD ve bir çok ülke kullanımdan çıkarsa da 1991′de İsrail’in yardımıyla Türk Hava Kuvvetleri‘ne bağlı 53 uçak yeni nesil radarlar ve teknolojiler ile modernize edilmiştir. Ancak ne kadar güncellense de artık yetersiz kalan bu uçağın bu yıl itibariyle kullanımdan çıkarılması planlanıyor.

En aktif şekilde Vietnam’da ABD tarafından kullanılmıştır. Süpersonik hızları sebebiyle vurulamayan bu uçak orada 108 uçak düşürürken 33 kez düşürüldü. Düşürmelerin diğer büyük bir bölümü de İsrail’den geliyor. Toplamda 306 kez uçak düşürüp, 106 kere düşürüldü.

Kaynakça: MigFlug

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

1 Comment

    Avatar
  • NATO’nun gücü 🙂

Bir Cevap Yazın