Xbox Series X Tanıtıldı

Bir önceki nesilde Playstation karşısında aldığı büyük hezimetten sonra Xbox oldukça kenara atılmıştı. Xbox One’ın çıkışında oluşan sorunlar, [email protected] oyunlar oldukça tepki çekmişti. Daha sonradan Xbox One X ile tekrar en güçlü oyun konsolu unvanını ele geçirse de artık iş işten geçti.

E3 2019′da ilk defa Project Scarlett ismiyle duyduğumuz ve Playstation 5‘in rakibi olacak yeni neslin konsol dün sabah saatlerinde oyun ödül töreni olan The Game Awards’ta sürpriz bir şekilde tanıtıldı. Xbox Series X adıyla 2020 Noel zamanında çıkacağı açıklanan konsol dolu dolu geliyor.


4K/8K/Ray Tracing Desteği

Eski nesilde 1080p oyun görmek bile çok rastlanan bir durum değilken Xbox Series X’in 8K çözünürlüğü destekleyeceği açıklandı. 8K çözünürlüğü daha çok film ve medya adına göreceğiz gibi. En azından bir süreliğine oyunlarda göremeyeceğiz. Ancak gelecekte tabi ki mümkün olabilir.

Xbox One X‘in 6 teraflopsluk gücüne karşılık olarak 12 teraflopsluk gücüyle piyasaya çıkarak eski konsolunu ikiye katlayacak. Toplam performans açısından ise dört katı performans vermesi bekleniyor. 120 FPS‘ye kadar oyunlar görmemiz çok yakın. Ayrıca Nvidia RTX serisiyle tanıştığımız Ray Tracing adı verilen gerçekçi ve yumuşak ışıklandırma teknolojisini tıpkı rakibi Playstation 5 gibi barındıracak. Aşağıdaki video Xbox Series X için geliştirilmiş Hellblade II oyunun oyun motorundan alınmış bir video. Grafiklerle adeta bizi büyülese de görüntünün “oyun içi” değil “oyun motorundan” olması sebebiyle birebir grafik beklentisine girmemek gerek.


Geriye Uyumluluk ve Tasarım

Xbox Series X‘te en çok istenen özelliklerden biri olan geriye uyumluluk bizlere sunulacak. Yani Xbox One ve Xbox 360 oyunlarını yeni konsolumuzda oynayabileceğiz. Series X, tıpkı Xbox One’da olduğu gibi yine ilginç ve şık bir tasarımla geliyor. Performansının arttırmasına rağmen sessiz çalışacak ve orijinal Xbox One kadar ses çıkaracak.

» İlgini çekebilir  Bosch, COVID-19 için hızlı test geliştirdi

Üstündeki hava çıkış kanallarının doğru konumlandırılması sayesinde hem dik hem de yatay biçimde kullanabileceğiz. Geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen Xbox One All Digital Edition‘da kaldırılan disk sürücüsü ise Xbox Series X’te geri dönmüş. Dijital oyunlar gitgide fiziksel oyunların yerini alsa da Xbox Series X’te bulunan geriye uyumluluk sebebiyle ve yüzlerce gigabaytı aşan oyun boyutlarının bizim gibi internet altyapısı gelişmemiş ülkelerde indirmek zor olduğu için disk sürücüsü bulunuyor.


1 4729145

Yeni Kumanda

Xbox One’ın kumandasının tasarım olarak biraz geliştirilmiş versiyonu karşımıza çıkacak. Eskisinden farklı olarak Playstation 4’te olan Share butonunun eklenmesi. Bu buton sayesinde oyundan ekran görüntüsü veya ekran videosu alıp sosyal medya hesaplarımızda paylaşabiliyoruz. Ufak gibi gözükse de oldukça önemli bir düzenleme olmuş.

Bir diğer büyük değişiklik ise D-pad tuşlarının daha pratik bir oyun deneyimi sunan Xbox Elite Controller 2‘dekiyle değiştirilmesi. Normalde Elite Controller 2′nin 179$ olduğunu varsayarsak bu değişiklik bir ihtimal bize fiyatta zam olarak yansıyabilir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

PUBG Mobile’de 15. sezon başladı

PUBG MOBILE, heyecanla beklenen Royale Pass’in 15. Sezonu “A.C.E. ve Ötesi” ile birlikte şık yeni kostümler ve çok daha fazlasını oyunculara sunuyor.

Bir Cevap Yazın