OyunMobil

Xbox Project xCloud sonunda iOS’a geliyor… ama farklı şekilde

Xbox geçtiğimiz sene Project xCloud adı altında yeni bulut oyunculuk servisini tanıtmıştı. Game Pass aboneliğiyle birlikte telefonunuzdan veya tabletinizdeki uygulama ile Xbox kütüphanesindeki oyunları oynamanızı sağlayan xCloud Android’e çıkışını yapmışken iş Apple’a geldiğinde planlar bozuldu.

1D9D0DB0 4788 4442 985C 028B86ECF0A9
Project xCloud telefonunuzdan oyun deneyimi sunuyor.

Apple’ın App Store politikaları sebebiyle iOS ve iPadOS cihazlarında oynamanın mümkün olmayacağı açıklanmıştı. Hatta Google’ın oyun servisi Stadia’ya da izin çıkmamıştı. Uzun süre tartışan iki şirket sonunda Apple’ın bir şartla bu sistemin kendi cihazlarında barındırabileceğini duyurmuştu. Apple sadece katalog tarzı bir uygulamaya izin verileceği ve oyun kütüphanesindeki her oyun için ayrı ayrı uygulama çıkarması gerektiğini ve bunlarının her birinin kendi kontrollerinden geçmek zorunda olduğunu açıkladı. Yani kısaca eğer abonelik kütüphanenizde bulunan Gears of War, Forza Horizon, Sea of Thieves ve Halo‘yu oynamak istiyorsanız iPhone veya iPad’inizde 4 ayrı uygulama olacak demek. Bu uygulamalar belki en fazla 1-2 MB olacak ama sadece oyun oynamak için her oyuna ayrı uygulama indirmek oldukça can sıkıcı olacaktır. Ayrıca oyunların hepsinin App Store onayı alıp almayacağı da kesin olmayacak. Bununla da kalmayıp oyunlara gelen her güncellemenin kontrolden geçmesi gerektiği ve oyun içi satın almalardan %30 komisyon alınacağı belirtildi.

Apple, Epic Games ile süren davasıyla uğraşırken bir yandan da Microsoft ile uğraşıyor. The Vergeye konuşma yapan Xbox’un patronu Phil Spencer kesinlikle servislerinin Apple ürünlerine geleceğini ve bunun için alternatif bir yola başvuracağını açıkladı. Amazon Luna şeklinde direkt tarayıcı üzerinden bulut oyun servisi yapılacağını belirtti. Böylelikle Safari üzerinden direkt olarak bulut oyunculuk mümkün olacak. iOS ve iPadOS cihazlarına güncellemeyle DualShock ve Xbox kontrolcüsü desteği çoktan geldi fakat tarayıcı üzerinden kontrolcü desteğinin verimli çalışıp çalışmayacağı muamma. Çıkış tarihinin ise Windows 10 PC’ler ile beraber 2021 olacağını söyledi.

Başka bir olasılık ise Apple’ın tekrar geri adım atıp tüm bulut oyunculuk servislerine izin vermesi. Ancak bu olmasa bile çok yakında iPhone ve iPad’inizde oyunları oynayabileceksiniz. Siz neler düşünüyorsunuz, sizce Xbox bu işin altından kalkabilecek mi?

» İlgini çekebilir  Huawei Freebuds 3 Türkiye'de Satışta

Tepkin nasıl?

Heyecanlı
7
Mutlu
9
Aşık Oldum
7
Emin Değilim
7
Saçma
11
Emre Türkoğlu
18 y/o. Founder of Pikselog. Fenerbahçe and Liverpool fan.

Bir Cevap Yazın

Next Article:

0 %