Covid-19 şüphelilerini uygulama üzerinden takip edebileceğiz

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan corona şüphelilerini uygulama üzerinden takip etme sistemi ülkemizde de 1 2 gün içerisinde kullanıma sunulacak. Üç büyük operatör ve BTK ortaklığıyla hazırlanan ”Hayat Eve Sığar” adlı uygulama ile harita üzerinden çevremizdeki ve ülkemizdeki corona tespiti konmuş kişilerin konumunu görebileceğiz.

111687042 app

Bugünkü bilim kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar.”

“Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak.”


IMG 20200408 002830

Renklere göre kategoriler

Haritadaki renklerin ne anlama geldiği ise merak konusuydu. Bu konu hakkında da açıklama Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Sağlık bakanlığı basın müşaviri şu sözleri söyledi: “Kırmızılar durumu ciddi hastanede, maviler durumu orta, morlar evde izlem, yeşiller sadece virüs var şikayeti yok, evde izolasyon ve izlemde” 

Dünyada birçok örnek var

İngilizcede ‘contact-tracing app’ olarak bilinen mobil uygulama şuanlık Çin, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Hindistan ve İsrail’de aktif olarak kullanımda diğer Avrupa ülkeleri de hazırlık ve araştırma aşamasında.

Aile takibi ve risk bölgeleri

Uygulama tanıtımında dikkat çeken başka bir kısım ise aile takibi ve risk bölgeleri kategorisi. Bu kategorilerden ailemizde virüs bulaşmış kişilerin takibini yapabileceğiz ve durumunu izleyebileceğiz. Riskli bölgeler kategorisiyle de virüsün hangi bölgelerde daha yoğun bi şekilde yayıldığını görebileceğiz

» İlgini çekebilir  Xbox Series X Tanıtıldı
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Minecraft Dungeons, Game Pass’e geliyor

Aylık ortalama 160 milyon oyuncunun oynadığı Minecraft’ın farklı bir türdeki yeni oyunu Minecraft Dungeons 26 Mayıs tarihinde oyun severlerle buluşacak. Oyuncular ve

Pandemi dönemimde 30 yaş üstü oyuna yöneldi

Türkiye’nin dijital oyun mağazası Oyunfor.com, oyun ve oyun içerikleriyle ilgili satışlarla ilgili Nisan verilerini paylaştı. Milyonlarca üyenin alışveriş davranışlarından derlenen verilere göre,

Bir Cevap Yazın