Oyun

Diablo IV bu ayın geliştirici günlüğü yayınlandı

Düzenli olarak çıkardığımız geliştirici güncellemelerinin en yenisinde, Diablo IV ekibinin kaydettiği ilerlemeye göz atıyoruz. Bu seferki yazımızda uzun süredir üstünde konuşmamız istenen bir konuyu ele alacağız: Yetenek ve beceriler! (Skills and Talents)

10ccb6d9 9889 4f90 9c41 772071d0870e

Son yazımıza dair düşüncelerinizi öğrenmek gerçekten çok güzeldi ve bunun toplulukta yol açtığı tartışmaları yakından izledik. Düzenli olarak paylaştığımız güncellemelerin temposunu ve erken dönem çalışmalarımıza dair perde arkası bilgileri beğenerek okumanız bizi çok mutlu ediyor. Ayrıca tasarımlara, sinematiklere ve Diablo serisine eklenen açık dünya oynanışına gösterdiğiniz olumlu tepkiler bizi heyecanlandırıyor. Ekip, eşya sisteminin mevcut doğrultusuna yönelik yapıcı geribildirimleri derinlemesine inceledi; yılın ilerleyen dönemlerinde bu konudaki bir güncellemeyi sizinle paylaşacağız. Kaydettiğimiz ilerlemenin bir kısmı doğrudan topluluktan gelen soruları yanıtlar nitelikte olacak. Bu yüzdenbizi takipte kalın!

Bugünün güncellemesinde diğer bir önemli konu olan yetenek ve becerilerden bahsetmek istedik. Oyunu BlizzCon’da duyurmamızın hemen ardından yetenek ve beceri sistemlerimizin sunduğu derinlik düzeyine, ilerlemeye ve kişiselleştirmeye dair büyük miktarda yorum aldık. Oyunu erken dönemlerinde test ederken genel anlamda biz de aynı gözlem ve deneyimlerle karşılaşmıştık. Dolayısıyla son birkaç ayımızı yetenek ve becerileri yenilemeye ayırdık ve artık kaydettiğimiz ilerlemenin bir kısmını sizinle de paylaşmaya hazırız. 

Tüm ayrıntıları bugünün güncellemesiyle size ulaştırmak harika olacak! Baş Sistem Tasarımcımız David Kim, bizi yeni yetenek ve beceri sistemlerinin derinliklerine götürecek. Şu anda yeni sistemlerin oynanış testlerini yapıyoruz ve erken dönem geri bildirimler de gerçekten umut verici. Umarız siz de yazımızı beğenirsiniz. Her zaman olduğu gibi hem forumlar hem de diğer topluluk sayfaları üstünde gerçekleşen tartışmaları yakından takip edeceğiz.

Oyunu geliştirme yolculuğumuz boyunca verdiğiniz geribildirimler ve gösterdiğiniz destek için hepinize teşekkürler.

-Luis Barriga,

Oyun Direktörü, Diablo IV

Bugün, pek çoğunuzun merak ettiği konulardan biri olan yetenek ve becerilere göz atacak olsak da gelin, geliştirici yazılarımızda daha önce paylaştığımız konulardan birini güncelleyerek başlayalım.

Ata/İblis/Melek Güçleri (Ancestral /Demonic /Angelic Powers)

Öncelikle bazılarınız bize Ata/İblis/Melek Güçleri sisteminin mevcut haliyle kulağa pek de güzel gelmediğini belirtti. Bundan haberdar olduğumuzu bilmenizi isteriz. Fark ettiğimiz bir diğer sorunsa verilen emeğin elde edilen ödüle oranıydı. Örneğin belli ufak bonuslar kazanmak için oyuncuların fazladan birkaç parça eşya taşıması ve bunların hepsinin farklı miktarlarda Ata/İblis/Melek Gücü’ne sahip olması gerekliydi. Ardından sürekli bu eşyaların her birinin güç seviyesini hesaplamanız ve bunların genel gücünü karşılaştırmanız gerekiyordu. Bu da oyuncuların gereğinden fazla hesap yapmasını gerektiriyordu. 

Ancak sistemin en sevdiğimiz yönlerinden biri, oynanışın nitelikleri anlamlı şekillerde yönetip belli ilave eşiklerine ulaşarak eşyalarınızı seçtiğiniz oyun tarzına daha uygun hale getirmek üstüne kurulu olmasıydı. Bu noktada biraz daha deneme yapmamız gerekse de bir sonraki yazımızda eşya sistemine dair daha fazla bilgiyi sizinle paylaşmayı iple çekiyoruz.

Efsanevi Eşyalar

Bu alanda bazı büyük değişiklikler yapmayı planlıyoruz ve bunun iki sebebi şöyle: 1. Şu anda karakterlerin gücünün eşyalara biraz fazla bağlı olduğunu kabul ediyoruz. Oyuncu gücünün daha önemli bir kısmını yeniden karaktere aktararak dizilim seçimlerini daha önemli hale getirmeyi planlıyoruz. Böylece oyuncu gücünün büyük bölümü kullanılan eşyalardan gelmeyecek. Tabii eşya seçimlerinin her zaman anlamlı hissettirmesi için bu noktada doğru dengeyi tutturmak çok önemli.  2. Ayrıca ekipten temel eşya sistemimize (core itemization) dair çeşitli geribildirimler aldık. Şu anda farklı eşya aşamalarını birbirinden en iyi şekilde ayırmanın yollarını arıyoruz. Örneğin büyülü eşyalar, nadir eşyalardan daha yüksek yan niteliklere sahip olmalı mı?

Bir sonraki yazımızda efsanevi eşyalar hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz.

Yeni Yetenek (SkillSistemi 

Luis’in de belirttiği gibi Diablo IV’ün yetenek ve beceri (talent) sistemleri için büyük değişikliklerimiz var. Topluluktan gelen pek çok yorumu okuduk ve beceri sisteminin daha derin olması gerektiği konusunda hemfikiriz. Benzer şekilde yetenek sistemi ilerleyişi de biraz fazla basit görünüyordu. Bu da oyuncunun yetenek puanlarını harcamak için anlamlı bir sebep bulamaması anlamına geliyordu. Bu değerli geribildirimlerle birlikte yeni yetenek sistemimiz için denemeler yapmaya koyulduk. 

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, yeni çizdiğimiz yetenek ağacında yetenekler ve pasifler için ayrı bölümler var.

18ca2c45 b641 4ebc bdb0 088702a4577c

Büyücü yetenek ağacı. Dallar yetenekleri ve yetenek geliştirmelerini içerirken, kökler güçlü pasif etkiler içeriyor.

Üst taraftaki yetenek bölümü, seviye atladıkça kazandığınız yetenek puanlarını harcayacağınız yer. Buradan yeni yetenekler öğrenebiliyor, bu yetenekler için ilave işlevler elde edebiliyor ve ağacın pasif bölümünde kullanabileceğiniz pasif puanlarını açabiliyorsunuz.

» İlgini çekebilir  Teamfight Tactics Mobile Geliyor
f1ed04ff d6d4 4f19 93cb 2898f30e94b6

0d6f1e2e e029 42ed 8290 2e003c96f33d

Yetenek puanlarınızı kare şeklindeki bölümler üstünde harcayarak karakteriniz için yeni aktif yetenekler açabiliyorsunuz.

1f4b2d76 d6f3 4380 b20f 43d019824502
40fb4f7a dede 4233 b12f 348339435ae3

Yuvarlak geliştirme bölümleri üstünde puan harcayarak açtığınız aktif yetenekleri geliştirmeniz mümkün.

1210b69a 8e6a 4265 b9c6 bba9e7fcc4dd

Ağacın dallarını keşfettikçe pasif puanları bulacaksınız.

a94730df 7baf 4c01 a447 6b22f5170eeb

Pasif puanlarını köklerde harcayarak güçlü etkiler açabilirsiniz.

Yukarıdaki yetenek ağacı, ekran görüntülerinde de görebileceğiniz pek çok belirli nokta içeriyor. Eğer bu noktaların her birinin yetenek ağacını tamamen değiştiren yetenekler olduğunu varsayarsak, seçtiğiniz yol önemli güç artışları ve oynanış seçimleri de içerecek. 

Sistemin pasif kısmıysa karakteriniz için daha genel geliştirmeler bulduğunuz bir yer. Bu etkiler belli yeteneklere özel değil. Dolayısıyla yetenek ağacının oyuncular için farklı türlerde pek çok seçenek içerdiği söylenebilir. 

Belirtmek istediğimiz son bir şey de oyuncuların yetenek ağacındaki her şeyi alamayacak olması. Şu anda oyunun ileri aşamalarında ağacın %30-40 kadarının dolmasını planlıyoruz. Böylece oyuncular da karakterlerinin dizilimlerini farklı ve kendilerine has şekillerde oluşturabilecek.

Büyücü Efsun Sistemi (Sorceress Enchantment System)

Pek çoğunuz Barbar sınıfına özgü cephanelik sistemini hatırlayacaktır. Bu sistem farklı ve ölümcül silahlar arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlayarak karakterin gücünü büyük ölçüde arttırıyor. Tabii diğer sınıflar için de özel mekanikler üstünde çalışıyoruz. Buradaki temel amacımız, Diablo IV’te her bir sınıfın kendine özgü mekaniklere sahip olması. Kendimiz için böyle bir amaç belirleme sebebimizse, Diablo’da oyuncuların pek çok farklı dizilim veya sınıfı denemesi. Bu durum özellikle de sezon oynanışı esnasında öne çıkıyor. Diğer sınıflara kıyasla farklı güçlü yönlere ve oynanış tarzlarına sahip kendine has sınıf mekaniklerinin, diğer sınıfları keşfetmeyi ve genel olarak oyunu oynamayı çok daha eğlenceli kılacağını düşünüyoruz.

Büyücü içinse bir efsun sistemini deniyoruz. Sistem şöyle işliyor:

0ad864c1 c99a 469c b83f 65055f7230a0

Yıldırım Topu (Ball Lightning) yeteneği. Diğer sınıflardan farklı olarak her bir büyücü yeteneği iki farklı muhtemel etkiye sahip.- Büyücü yetenekleri iki ayrı noktaya yerleştirilebiliyor: Aktif yetenek yuvası (buna diğer tüm sınıflar da sahip) ve efsun yuvası. Eğer bir yeteneği efsun yuvasına yerleştirirseniz, bunu artık bir aktif yetenek olarak kullanamıyorsunuz ama karakteriniz ikincil bir ilave güç kazanıyor. 

9a49eca8 8d1f 4014 b940 b02218688c93

Efsun olarak kullanılan Yıldırım Topu. Yeteneklerin ikincil etkilerini, yetenekleri aktif yuvası yerine efsun yuvasına yerleştirerek elde edebiliyorsunuz. – Efsunlardan elde ettiğiniz güç son derece önemli ve şu anda yalnızca efsunlarınız, yalnızca aktif yetenekleriniz veya bunların harmanlanması üstüne kurulu dizilimler oluşturmanız mümkün. –  

338cad18 eeea 4f44 873f cb37096e01ef
40ec6344 c031 43f5 a565 e9f4ecd4aa28

Sistemin Meteor yeteneğini kullanan bir örneği. Meteor, alevler içindeki bir cismi gökten indirmenize olanak tanıyor. Eğer onu bir efsun yuvasına yerleştirirseniz meteorlarınızı kontrol edemeseniz de onlar düzenli olarak rakiplerin üstüne iniyor. Bu yetenek hâlâ geliştirme aşamasında ve nihai hali farklı olabilir.

Bu sınıf mekaniğini bir süredir test ediyoruz ve geribildirimler epey olumlu. Yeni sistemle birlikte artık hangi yetenekleri efsun olarak kullanacağınıza dair stratejiler üretmeniz mümkün. Keza aynı yeteneği iki ayrı yuvaya yerleştiremiyorsunuz.

Ayrıca şu anda Druid sınıfına özel bir mekaniği keşfetme aşamasındayız ve önümüzdeki dönemde buna dair bilgileri de paylaşacağız.

Oyunun İleri Safhalarında İlerleme Sistemi (End Game Progression System)

Son olarak, oyunun ileri safhalarındaki karakter ilerlemesi sistemi üstünde harıl harıl çalıştığımızı bilmenizi istiyoruz. Bu önemli özelliğin biraz daha zamana ihtiyacı olsa da (yani bir sonraki yazımıza yetişmeyecek) onu burada bir anmak istedik. Çünkü sınıfınızın sağladığı gücün önemli bir bölümü de buradan gelecek. Bu sistemin, Diablo III’teki Paragon sisteminin sağladığı derinlik ve yeniden oynanabilirliğin çok daha fazlasını sunmasını hedefliyoruz. “Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor” hem bizim hem de pek çok Blizzard oyuncusunun sık sık dile getirdiği bir konsept. Bu konseptin ustalaşması zor olan kısmınınsa ileri safhalardaki ilerleme sisteminden geleceğini düşünüyoruz. Bu sistem, en sıkı Diablo oyuncularının bile beklentilerini karşılayabilmeli.


Hem güncellenen yetenek ve beceri sistemimiz hem de Büyücü Efsun sistemimiz hakkındaki yorumları okumak için sabırsızlanıyoruz. Forumlarımız, Reddit, sosyal medya ve diğer pek çok mecradaki geribildirimlerinizi sürekli okuyoruz. Her zaman olduğu gibi lütfen buradaki hiçbir şeyin nihai olmadığını ve geliştirme sürecinin hâlâ devam ettiğini unutmayın. Bu özellikler hakkındaki yapıcı eleştirileriniz Diablo IV’ün geliştirme sürecinde bize en çok yardımcı olan şey olacak. Bitmeyen desteğinize ve oyuna dair tartışmalarınıza büyük değer veriyoruz.


Bir sonraki güncellememizde eşya sistemine dair değişikliklere etraflıca göz atacağız. Yeniden teşekkürler!

-David Kim

Baş Sistem Tasarımcısı, Diablo IV

Tepkin nasıl?

Heyecanlı
0
Mutlu
0
Aşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Saçma
0
Emre Türkoğlu
18 y/o. Founder of Pikselog. Fenerbahçe and Liverpool fan.

Bir Cevap Yazın

Next Article:

0 %